איך נשמור על ערך הנכס גם כשהמחירים יורדים?

החלטתם שהגיע הזמן למכור את הנכס בו אתם מחזיקים? יש לכם אפשרות להתפתח למשהו גדול יותר, או שאולי פשוט החלטתם לצאת מתחום הנדל”ן? הכול בסדר, זה קורה כל הזמן וכך זה גם אמור לקרות – נכסים נקנים ונכסים נמכרים. אבל כשמחליטים למכור חשוב לזכור דבר אחד – המטרה היא להשיג את המחיר הטוב ביותר על הנכס שברשותכם.

הבעיה בימינו, שלקראת התפוצצות בועת הנדל”ן הישראלית, אנחנו חשים ירידה מסוימת במחירים – השאלה הגדולה היא, איך נצליח למכור את הנכס ברווח למרות זאת? האם אפשר בכלל לשמור על ערך הנכס, או להעלות אותו חזרה?

אז התשובה היא כן, אפשר. ויותר מכך, אפשר אפילו במקביל להעלות את ערכם של שאר הנכסים בשכונה. איך? התשובה לפניכם.

עצבו את החלק החיצוני של הבית

אין שני לרושם ראשוני. כאשר קונה בא לראות את הנכס, ההתרשמות הראשונית שלו היא המשמעותית ביותר כיוון שהיא משפיעה על אופן התפישה שלו את שאר הקריטריונים בבית. למשל, אם הקונה התלהב מהמראה החיצוני של הבית, הוא חווה רגיעה מסוימת כאשר הוא נחשף לחזית הבית, וכך הוא נכנס אליו בתחושה טובה, הרגשה שהוא סוף סוף מצא.

עכשיו, כשהוא ישאל אתכם שאלות, ואולי התשובות לא יהיו בדיוק כפי שהוא ציפה, הוא יידע לקבל זאת בסלחנות רבה יותר. עם זאת, אם אחרי שיעבור את דלת הכניסה הוא יגלה חורבה – אתם יכולים למחוק את הרושם הראשוני, אין בו טעם.

לכן, השקיעו בחזית הנכס שברשותכם. אם זה בית עם גדר, צבעו אותה, סדרו את הגינה, צבעו את הבית מבחוץ וכדומה. אם יש חניה מצורפת דאגו שהיא תהייה פנויה לכבוד הלקוח. אם מדובר במשרד, הקפידו שהמראה שלו מבחוץ יהיה טוב – ע”י בניקיון החלונות, עיצוב חלון הראווה וכדומה. עמדו מחוץ לנכס שלכם והסתכלו – מה תוכלו לתקן כדי שהרושם הראשוני יהיה טוב יותר?

אולי מה שצריך לתקן לא נוגע רק לכם, אלא גם לנכסים אחרים שסביבכם? בכך ניגע בסעיף האחרון. עד אז…

נסו לצמצם את ההוצאות

מהן ההוצאות שלכם על הנכס? אולי אתם מרבים להשקיע בתיקונים? או שאולי אתם משלמים חשבונות גבוהים? כמעט ואין סיבה בעולם שאת החשבונות בנכס לא ישלמו הדיירים.כיוון שסביר שהם במצב סוציו-אקונומי נמוך משלכם, אולי הם יצליחו אפילו להשיג הנחות על החשבונות הללו.

כמו כן, דייר שמשלם בעצמו חשבון חשמל או מים יחשוב פעמיים לפני שהוא מדליק את הדוד או פותח ברז מים – האם אתם לא כאלו? בכך לא רק שתחסכו את הוצאות החשמל והמים, אתם בכלל לא תשלמו אותם והדייר הוא שיוציא אותם מכיסו. כמובן, שבמהלך שכזה, יהיה עליכם להנמיך את שכר הדירה – אך האם תוך כדי הנמכת שכר הדירה, והעברת החשבונות, לא תרוויחו יותר? ובכך גם הדייר ישלם באופן כללי פחות מששילם בעבר?

אם לא די באלו, בדקו וחשבו, כמה פעמים הזמנתם בעל מקצוע לתיקון בעיות בנכס? וכמה פעמים זה היה על אותה הבעיה בדיוק? בעיות שיוצר הדייר, ואינן בלאי טבעי של הנכס, צריך הדייר לתקן. אך אם מדובר בבלאי של הנכס, אל תהססו להשקיע טיפה יותר בבעל מקצוע איכותי, שיפתור את הבעיה אחת ולתמיד.

אם הקונה יידע שישנן בעיות בנכס אותו הוא קונה, והנכס למעשה יוצר לו הוצאות, הוא ידרוש מחיר נמוך יותר. אך אם, לעומת זאת, אתם והדייר שבנכס תדעו לספר לו שהטיפול היה איכותי, והבעיה לא חזרה שוב, הוא יידע שהוא מקבל נכס במצב טוב ואולי יסכים להעלות את המחיר בהתאם לדרישותיכם.

השתמשו בעיצובי החדרים של איקאה

לפעמים, חללים קטנים, דורשים עיצוב חכם. לאיקאה יש מספר לא מבוטל של פתרונות לעיצוב חללים קטנים, או גדולים. אם הנכס שברשותכם קטן, נסו לעצב אותו לפי הסטנדרטים של איקאה, כך יהיה לכם עיצוב חכם, שמנצל את כל מרחב הנכס, והוא גם יהיה עיצוב יפה.

זוכרים בסעיף הראשון שדיברנו על הרושם הראשוני? פה אנחנו מדברים על הרושם המשני. הראו לקונה שהנכס שלו כבר מעוצב בצורה חכמה ומוצלחת. בצורה שכזו, אם יחליט להשכיר אותו בעצמו, הוא יוכל לגבות שכר דירה יחסית גבוה ובכלל בלי להשקיע בעיצוב. העיצוב של איקאה הוא גם חכם, גם יפה וגם מוכר – אחרת איקאה לא היו מוכרים אותו כלל.

הורידו קירות מיותרים

בהמשך לעיצוב הפנים של הבית, נסו לחשוב – האם יש קירות מיותרים בבית, שיוצרים הפרדה שאינה נחוצה באמת? למשל, אם יש קיר שמפריד בין המטבח לסלון, הורידו אותו וצרו חלל גדול יותר. חלל גדול יותר יוצר תחושה טובה יותר בבית ונותן הרגשה שיש יותר מרחב, גם אם במקור היה אותו המרחב בדיוק אבל הייתה בסך הכול הפרדה של קיר.

חפשו בנכס (בית או משרד) קירות שאפשר להסיר, או אולי לפחות להנמיך, ועשו זאת. צרו מרחב תנועה גדול ובכך תתנו לקונים שלכם הרגשה של נכס גדול, עם הרבה אוויר וחלל, לעשות בו כאוות נפשו.

או, הוסיפו חדרי שינה

ובאותה אווירה, האם אפשר להוסיף חדר נוסף בבית, אך שהוא עדיין יהיה מרווח מספיק? אם כן, קדימה – למה אתם מחכים? דירת ארבעה חדרים נשמעת טוב יותר מדירת שלושה חדרים ולבטח יותר טוב מדירת שני חדרים. עם זאת, שימו לב שאם הוספת חדר הופכת את הנכס לצפוף – יתכן ותחליטו לוותר על הרעיון.

למה? כי דיירים מחפשים מרחבים, ואם כמות החדרים בבית הופכת את החדרים לקטנים, צפופים ופוגעים בפרטיות של הדיירים, הם לא יהיו מעוניינים לגור שם – ולפחות לא במחיר שאתם הייתם רוצים. דעו לעצב את חלל הבית באופן חכם – הקפידו שהוא יכול לשמש הן למשפחות והן לשותפים. בדקו האם יש מרפסת שאפשר לסגור ולהפוך לחדר, או שאולי הנוף ממנה ממש מחייב את השארתה.

שבו עם מפה קטנה של הנכס שלכם ובדקו – איך אשפר את המקום הזה כך שיהיה נוח יותר ומניב יותר בו זמנית?

ולבסוף, נסו להעלות את רמת השכונה שלכם

זוכרים שבסעיף הראשון הבטחנו שניגע גם במה שנוגע לנכסים שסביבכם? אז הנה הגענו לזה.

זכרו תמיד – ועד בית הוא לא אינטרס של הדייר, הוא אינטרס שלכם. דיירים זמניים שצריכים לשלם ועד בית נרתעים מן התשלום הזה. ועד בית לרוב עושה מה שצריך כדי לשמור על סביבת הנכס נקייה וכדי להעלות את ערכו, אך אם הדיירים זמניים למה שהם ישאפו להקים ועד שכזה? בנכס שברשותכם, נסו ליזום בעצמכם ועד בית, ולשלם אתם את דמי ועד הבית מטעם הדירה שברשותכם.

כמו כן, אם לא מדובר בנכס שבבניין, נסו לבדוק איך תוכלו לשפר את פני השכונה. אולי יהיה אפשר בשיתוף פעולה עם בעלי נכסים אחרים להקים ועד שדואג לשפר את השכונה עצמה, ובכך להעלות את ערכי הנכסים של כולם? אם כן, מצוין – עשו זאת!

השתמשו באדריכלי נוף כדי להעלות את ערך הנכסים בשכונה. צרו שיתופי פעולה, הקפידו להפעיל לחצים מתאימים בעירייה, והעלו את ערך הנכס שלכם על ידי העלאת ערכם של כלל הנכסים בשכונה.

האם זה לא אינטרס משותף של כולכם?

אז קדימה לעבודה

אם החלטתם למכור את הנכס, אל תחכו שהוא ימכור את עצמו. קומו ועשו מה שצריך כדי להעלות את ערכו או לפחות לשמור עליו. הקפידו שההוצאות שלכם לא יעלו על השינוי בערך הנכס כדי לא להפסיד בסופו של דבר מהמהלך – אך עשו מה שאפשר כדי להרוויח כמה שיותר ממכירתו.

זכרו גם שאם אתם מוכרים את הנכס היום כדי לקנות נכס יקר יותר בהמשך, הניסיון שתצברו עכשיו יעזור לכם להעלות גם את ערך הנכס הבא.

ערך נכס צריך לעלות לפני המכירה שלו, ופעולות רבות יעשו זאת, גם לפעמים בתשלום מינימלי. מה אתם עשיתם כדי להעלות את ערך הנכס שלכם? ספרו לנו בתגובות.

אין תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *